středa 9. února 2011

C. S. Lewis - The Lion, the Witch and the Wardrobe

Lucy thought she had never been in a nicer place. It was a little, dry, clean cave of reddish stone with a carpet on the floor and two little chairs ("one for me and one for a friend," said Mr. Tumnus) and a table and a dresser and a mantelpiece over the fire and above that a picture of an old Faun with a grey beard. In one corner there was a door which Lucy thought must lead to Mr. Tumnus's bedroom, and on one wall there was a shelf full of books. Lucy looked at these while he was setting out the tea things. They had titles like The Life and Letters of Silenus or Nymphs and Their Ways or Men, Monks and Gamekeepers; a Study in Popular Legend or Is Man a Myth?
"Now, Daughter of Eve!" said the Faun.
And really it was a wonderful tea. There was a nice brown egg, lightly boiled, for each of them and then sardines on toast, and then buttered toast, and then toast with honey, and then a sugar-topped cake. And when Lucy was tired of eating, the Faun began to talk.

První kniha Letopisů Narnie (resp. první vydaná), mám ji v krásném vydání, slepeném tak dokonale, že se nedá téměř rozevřít a čtení vyžaduje značnou sílu v pažích. Je to kniha zimní a pohádková a kdybyste náhodou byli nemocní, jako já teď, tak má ještě šest dalších dílů. Stejně je legrační, jak se v knihách anglických autorů (kromě Lewise mě teď napadá třeba J.R.R.Tolkien) musí pít odpolední čaj a podávat sušenky. Jinak by to totiž nešlo. Žádný svět nedrží bez čaje pohromadě.

0 komentářů:

Okomentovat