úterý 22. března 2011

Matt Haig - The Dead Fathers Club

Mum called Alan! Philip! Teas ready!
I didnt want Uncle Alan to stay for tea but I couldnt stop it because Uncle Alan was staying for tea most days now.
Mum had made a chilli sin carne. Mum says chilli sin carne is a chilli without meat and Mums Weight Watchers cookbook says SIN means without in Spanish which is what they speak in Mexico where chilli comes from. And CON means with and carne means meat and she made it with Tofu instead of meat because it has less fat and Uncle Alan was talking non stop just words words words.
You arent SAFE here on your own.
What if it happens again.
Brian would want you to be SAFE.
I could sleep in the spare room.
Dont mind my place I could rent it out.
Get more money.
See theres method in my madness.
Id be an extra pair of hands.
I wont be under your feet.
Im at the Garage all day and help with the Pub at night.
It would be the easiest thing in the world.
And Dads Ghost was standing by the cooker and watching Uncle Alan do his half smile and his eyes which poured into Mum.
Dads Ghost said to me He sits there smiling. That evil villain sits there smiling. Trying to won his way in like a maggot. Smiling smiling smiling. Look at him Philip. Look at him. Smiling damned villain.
I looked at him. I looked at his hands with the black on them and they were over Mums hands.

================
Správně by tu před Mattem Haigem měl být Hamlet, abyste si to osvěžili. Jenže nedávno byl Macbeth, tak zas musím chvilku počkat a krom toho, Hamleta znáte, být či nebýt, lebka, bratrovražda jeddouchem, utopená Ofélie, na konci všichni umřou. Totiž, tahle kniha je taková moderní variace na Hamleta, autor se nicméně klasika nijak nebojí a hezky si ho překóduje po svém, myslím, že velmi podařeně (vzpomněla jsem si u toho na Zoe, která mi říkala, že většina angloamerické literatury obsahuje reference buď na Bibli, nebo na Shakespeara). Kniha trochu ve stylu Haddonova Podivného případu se psem, svérázný dětský hrdina, téměř žádná interpunkce, její hlavní předností je ovšem to, jak si s čtenářem pohrává. Vždycky když už si myslíte, že to máte prokouknutý, že přece ten Hamlet, tak se ukáže, že to vlastně může být úplně jinak.

0 komentářů:

Okomentovat