úterý 11. ledna 2011

Stieg Larsson - The Girl with the Dragon Tattoo

It had snowed massively all along the Norrland coast between Christmas and New Year's, and judging by the ridges and piles of snow thrown up by the ploughs, the road teams had been out in full force in Hedestad. The taxi driver, whose name, according to his ID posted on the window, was Hussein, nodded when Blomkvist asked whether they had been having rough weather. In the broadest Norrland accent, he reported that it had been the worst snowstorm in decades, and he bitterly regretted not taking his holiday in Greece over the Christmas period.
Blomkvist directed him to Henrik Vanger's newly shovelled courtyard, where he lifted his suitcases on to the cobblestones and watched the taxi head back towards Hedestad. He suddenly felt lonely and uncertain.

(aneb najdi ukázku z detektivky, ale nic neprozraď.. krom toho ji mám po ruce jen anglicky, i když jsem ji četla česky.. ehm)

Jsem nevyspalá, blíží se k nám sněhová bouře a už se dělá větrno, k tomu běžný mráz a běhání po městě = dnes to nebude nic náročného. Stieg Larsson - muž, který donutil lidi číst. Nepamatuju dlouho knihu (snad naposledy Šifra mistra Leonarda), kterou by četlo tolik lidí, včetně těch, kteří obvykle nečtou nic. Česky vyšla pod názvem Muži, kteří nenávidí ženy. Má trochu pomalý začátek, ale pak začne zrychlovat a zintenzivňovat, stačí jen otáčet stránky a bát se. Užijte si to.
Zdravím ze zimního města, zítra nás přikryje bílá tma.

0 komentářů:

Okomentovat