pondělí 31. ledna 2011

Theodore Gray - The elements

Iodine is a solid at room temperature, but like bromine it's just barely hanging on. Gentle heating will melt it, at which point it immediately evaporates into a thick, dense, beautiful violet vapor.
Iodine taught me the difference between smoke and vapor. You can photograph smoke againts a black background by lighting it from the side, because smoke is made up of tiny particles that reflect light. It is impossible to photograph a vapor, even a colored vapor, against a black background because no matter how much light you shine in from the side, there are no particles to reflect light, only individual molecules. The only way to see a vapor is by how it absorbs light coming toward you from a bright background. This fact wasted considerable time when I attempted to take a nice picture of iodine vapor for my black-background poster.

To jen tak, kdybyste na ni někde narazili. Krásná encyklopedie chemických prvků, vyfocených v nejčastějších nebo nejzajímavějších podobách (u křemíku je prsní implantát, třeba). Je legrační sledovat, jak čím vyšší atomové číslo, tím vyšší pravděpodobnost, že na fotce bude nudná šedá hrouda. eM tvrdí, že každý člověk by měl mít oblíbený chemický prvek. Jaký je ten váš?

0 komentářů:

Okomentovat